06.04.21
Rodzic/opiekun prawny czuwa nad bezpiecznym wykonaniem ćwiczeń, zapewnia przestrzeń do ich wykonania. Reguluje również intensywność ćwiczeń zgodnie z samopoczuciem dziecka.
1.Dziecko wykonuje klęk podparty – dziecko unosi raz prawą raz lewą nogę jednocześnie prostując ją. ( 5x prawa noga, 5x lewa noga ). Następnie dziecko unosi w tej samej pozycji raz prawą rękę, raz lewą rękę (5 razy prawa ręka, 5 razy lewa ręka ) . Kolejno dziecko próbuje unieść jednocześnie prawą rękę i lewą nogę, następnie lewą rękę i prawą nogę ( po 2 razy na stronę )
2.Wykroki trzymając ramiona w skrzydełka – 5 x wykrok na prawą nogę, 5x wykrok na lewą nogę, następnie 10 przysiadów z ramionami w skrzydełka
3.Poduszki rozłożone na podłodze – dziecko podchodzi do każdej z nich i podnosi ją prawidłowo tj. plecy proste i podnosi poduszkę robiąc przysiad.
4.10 rzutów piłką sprzed klatki piersiowej – przy rzucie mocny wydech
5. Przyjęcie prawidłowej postawy ciała – wytrzymanie w niej 3 sekuny ( powtarzamy 4 razy )
6.Swobodne oddechy w leżeniu tyłem – przez 60 sekund.
Opracował
Bartosz Gaweł
Gimnastyka korekcyjna
Zestaw 02.04.2021r.
Temat : Rozwijanie mięśni posturalnych.
Zajęcia gimnastyki korekcyjnej ( wszystkie ćwiczenia dzieci wykonują pod nadzorem opiekuna prawnego, opiekun prawny nadzoruje bezpieczne wykonanie ćwiczeń, zapewnienie odpowiedniej przestrzeni do ich wykonania oraz reguluje intensywność ćwiczeń biorąc pod uwagę temperaturę oraz samopoczucie dziecka w danym dniu – opiekun prawny zwraca uwagę na to, by zajęcia były wykonywane w odpowiedniej intensywności.
1)Rozgrzewka
- dziecko porusza się po podłodze siedząc ( odpycha się za pomocą rąk i nóg ) i zbiera maskotki leżące na podłodze ( opiekun wcześniej daje maskotki na podłogę)
W marszu w miejscu :
-ruchy głową do przodu i do tyłu
-ruchy głową na boki
-wymachy ramion w górę i w dół
-rozgrzewanie nadgarstków (krążenie nadgarstkami)
-rozgrzewanie kolan ( krążenia kolan)
-rozgrzewanie stawów skokowych
-krążenia ramion w tył
- krążenia tułowia
- krążenia bioder
-bieg na czworakach – tak by podłogi dotykały tylko dłonie i stopy
2)Ćwiczenia główne
-odpychanie na brzuchu na kocyku – dziecko odpycha się rękoma tak, by poruszać się na brzuchu po podłodze leżąc na kocyku ( powtarzamy kilka razy)
- marsz z laską gimnastyczną ( można ją zastąpić makaronem do pływania lub kijem od szczotki ( ważne, by był lekki ) – dziecko chodzi po pokoju z laską gimnastyczną trzymaną za plecami ( 3 x po 20 sekund )
- dziecko staje przy ścianie twarzą do niej – staje na palce i wyciąga ramiona w górę tak, by dotknąć jak najwyższego punktu na ścianie ( opiekun zaznacza wynik dziecka)(powtarzamy 3 razy)
- dziecko próbuje wykonać siad równoważny ( 3x po 5 sekund )
- Dziecko leży przy ścianie z nogami ugiętymi i stopami opartymi o ścianę. Między ścianą a stopami znajduje się piłka do siatkówki, na sygnał opiekuna dziecko toczy piłkę po ścianie w górę i w dół tak by piłka nie spadła na podłogę ( zabawa trwa około 2 minuty)
- dziecko leży na plecach maskotka na brzuchu – oddychanie tak, by maskotka poruszała się góra dół, kolejno maskotka na klatce piersiowej ( powtarzamy kilka razy po 5 oddechów)
Źródła :
Sławomir Owczarek, Marian Bondarowicz – „ Zabawy i gry ruchowe w gimnastyce korekcyjnej”
Tadeusz Kasperczyk –„Wady postawy ciała – diagnostyka i leczenie”
Opracował
Bartosz Gaweł
31.03.2021r.
Rodzic/opiekun prawny czuwa nad bezpiecznym wykonaniem ćwiczeń, zapewnia przestrzeń do ich wykonania. Reguluje również intensywność ćwiczeń zgodnie z samopoczuciem dziecka.
1.Marsz z woreczkiem na głowie – 2 x po 3 sekund
2.Marsz z woreczkiem na głowie i z rękami wyciągniętymi w górę – 2x po 20 sekund
3.Marsz na palcach z ramionami wyciągniętymi w górę , w dłoniach trzymany woreczek – 2 x po 20 sekund
4.Przyjęcie prawidłowej postawy stojąc – 3x wytrzymać w postawie 3 sekundy
5.Przyjęcie prawidłowej postawy siedząc – opiekun koryguje tak, by dziecko miało wyprostowane plecy w trakcie siedzenia.
Opracował
Bartosz Gaweł
Gimnastyka korekcyjna
Zestaw 30.03.2021r.
Temat : Zajęcia ogólnorozwojowe z elementami kształtowania nawyku prawidłowej postawy
Zajęcia gimnastyki korekcyjnej ( wszystkie ćwiczenia dzieci wykonują pod nadzorem opiekuna prawnego, opiekun prawny nadzoruje bezpieczne wykonanie ćwiczeń, zapewnienie odpowiedniej przestrzeni do ich wykonania oraz reguluje intensywność ćwiczeń biorąc pod uwagę temperaturę oraz samopoczucie dziecka w danym dniu – opiekun prawny zwraca uwagę na to, by zajęcia były wykonywane w odpowiedniej intensywności.
1)Rozgrzewka
- dziecko chodzi w pokoju w różnych kierunkach – na sygnał „1” – dziecko staje jak zamarznięte w postawie skorygowanej , na sygnał „2” – robi 2 brzuszki , na sygnał „3” robi 3 pajacyki na sygnał „4” idzie z rękami w górze i wykonuje głębokie wdechy i wydechy
- pozycja stojąc :
- ruchy głową w przód i w tył
-ruchy głową na boki
- wymachy ramion góra dół
- wymachy ramion na boki
- krążenia ramion w tył
-rozgrzewanie kolan
-rozgrzewanie nadgarstków ( karuzela z nadgarstków)
-krążenia bioder
-krążenia tułowia
-10 wspięć na palce
Ćwiczenia główne :
- Przejście po nitce – Nitka rozciągnięta w pokoju na odległość około 2 metrów – dziecko idzie po nitce tak by z niej „nie spaść”
- poruszanie się jak „rak” ze skarpetką noszoną na brzuchu w trakcie poruszania się - 2x 30 sekund
-marsz jak kurczak w przysiadzie – 2x po 30 sekund
-marsz na czworakach tak, by podłogi dotykały tylko dłonie oraz stopy - 2x 30 sekund
-1,2,3 baba jaga patrzy – jeśli baba jaga patrzy ( opiekun ) – dziecko staje bez ruchu – jednak jest warunek : plecy proste
-rzut skarpetką – dziecko siedzi, łapie palcami stóp skarpetkę – rzuca jak najdalej potrafi. – 10 rzutów prawa noga, 10 rzutów lewa noga.
- dziecko staje przed lustrem i przyjmuje prawidłową postawę ciała : głowa patrzy przed siebie, łopatki ściągnięte do siebie ( tak, jakbyśmy nimi chcieli zgnieść orzecha ) ,barki, jeśli dziecko ma wystawione do przodu – delikatnie w tył, brzuch wciągnięty, palce stóp skierowane do przodu , nogi ustawione na szerokość bioder – 3x wytrzymujemy 5 sekund w postawie skorygowanej.
-zabawa „ król zegarka” – dziecko leży na plecach i w myślach liczy do 30 sekund, w tym czasie opiekun włącza stoper i mierzy, kiedy dziecko podniesie rękę, co jest sygnałem, że przestało liczyć – opiekun informuje dziecko, jak blisko był do wyliczenia w czasie równym 30 sekund.
Opracował
Bartosz Gaweł
"Zielony kącik przyrody" W marcu wszyscy czekamy na przyjście wiosny, aby w sali robiło się coraz bardziej radośnie i kolorowo w „Kąciku przyrody” dzieci z grupy Żabki założyły hodowlę roślin, wsypywały ziemię do doniczek i samodzielnie siały i sadziły. Zakładając hodowlę dzieci poznały sposoby siania i sadzenia niektórych roślin oraz jakie warunki są potrzebne roślinom do życia – przeliczały ilość posadzonych cebulek i warzyw, aby nie posadzić je zbyt gęsto, gdyż nie będą mogły swobodnie się rozwijać, wiedzą także, że należy sprawdzać wilgotność ziemi w doniczkach i w razie potrzeby podlewać roślinki. Nasz „Kącik przyrody” to jakby małe laboratorium, miejsce do wykonywania przyrodniczych doświadczeń, które sprawiają dzieciom ogromną radość, a hodowle nowalijek wzbogacą wiosenny jadłospis.
AKCJA INFORMACYJNO-EDUKACYJNA
#LEKCJA HIGIENY pt. „WIRUSOOCHRONA
Dzieci z naszego przedszkola poznały różne sposoby zapobiegania przenoszenia się wirusów
Wiemy, że przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych pozwoli na ograniczenie zachorowań wśród dzieci.
Wzbogacaliśmy wiedzę z dziedziny zdrowia i higieny:
* prawidłowa higiena rąk
* prawidłowe odżywianie
* aktywność fizyczna
* dostosowanie ubioru do warunków pogodowych
CHROŃMY ZDROWIE