Nawigacja

Koncepcja Pracy Przedszkola Regulamin Przedszkola Procedura odbierania dzieci z przedszkola Rytm dnia Podstawa Programowa Innowacja pedagogiczna Program adaptacyjny Bezpieczne Przedszkole Program patriotyczny Program Zdrowy Przedszkolak Statut Przedszkola Aneks nr 1 do Statutu Procedura Niebieskiej Karty Procedura podstępowania w przypadku podejrzenia o stosowanie przemocy Procedura ochrony dzieci przed krzywdzeniem

Dokumenty Przedszkola

PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PODEJRZENIA O STOSOWANIE PRZEMOCY W RODZINIE WOBEC DZIECKA

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach  (Dz.U. z 2020r., poz.1386)

 

  1.  Uzyskanie informacji  lub przypuszczenie o stosowaniu przemocy wobec dziecka

Gdy nauczyciel jest świadkiem przemocy (np. na terenie lub w okolicy przedszkola), musi interweniować. Dziecku należy zapewnić bezpieczeństwo – trzeba go odseparować od sprawcy przemocy. Jeśli tego wymaga sytuacja, dziecku udziela się pomocy przedmedycznej, ewentualnie wzywa się pogotowie i policję. Jeśli dziecko samo sygnalizuje, że jest krzywdzone, lub nauczyciel ma podejrzenia w tym zakresie, przeprowadza rozmowę z dzieckiem, sporządza notatkę o zdarzeniu lub z przebiegu rozmowy ( o ile to możliwe bezpośrednio po zdarzeniu lub rozmowie).

  1.  Powiadomienie dyrektora lub – w razie jego nieobecności – wskazanego w procedurze nauczyciela (wicedyrektora, wychowawcę, psychologa) o zdarzeniu. O podejrzeniu stosowania przemocy wobec dziecka należy poinformować  dyrektora, gdyż to on odpowiada za jakość pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej przedszkola. Obowiązkiem dyrektora jest także udzielenie wsparcia nauczycielom w realizacji ich zadań. Dodatkowym wsparciem dla nauczyciela w trudnej dla niego sytuacji może być, na tym etapie postępowania, zaangażowanie innych osób, takich jak np. psycholog.
  2. Zaproszenie rodzica do przedszkola przez dyrektora w rozmowie z rodzicem (bezpośredniej lub telefonicznej) trzeba poinformować o celu spotkania, np. wskazać, że dziecko zachowuje się niepokojąco, zgłasza trudności, dlatego warto byłoby się spotkać i porozmawiać o problemie. Termin i czas rozmowy należy dostosować do możliwości organizacyjnych rodzica, podkreślając, że zależy nam na tym, by było to jak najszybciej. Warto ustalić spotkanie w czasie pobytu dziecka w przedszkolu, by w trakcie wstępnej rozmowy miało ono zapewnioną opiekę i nie było narażone na dodatkowy stres związany z tym, że coś się dzieje z jego powodu.
  3. Objęcie dziecka i rodziny pomocą psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu zgodne z przepisami procedurą udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
  4. Wskazane możliwości wsparcia rodziny w prawidłowym wychowaniu dziecka przez instytucje realizujące działania edukacji służące wzmocnieniu opiekuńczych i wychowawczych kompetencji rodziców w rodzinach zagrożonych przemocą w rodzinie.
  5. Powiadomienie jednostki organizacyjnej pomocy społecznej lub policji o konieczności podjęcia interwencji w rodzinie, w której stosowana jest przemoc fizyczna wobec dziecka w oparciu o procedurę „Niebieska Karta”(gdy dotychczas podjęte działania w przedszkolu nie odniosły skutku).
  6. Powiadomienie sądu opiekuńczego o nadużywaniu władzy rodzicielskiej w stosunku do dziecka
  7. Złożenie doniesienia do prokuratury o sytuacji rażącego nadużycia władzy rodzicielskiej .

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Miejskie nr 20 w Sosnowcu
    Przedszkole Miejskie nr 20 w Sosnowcu, ul. Śliwki 38
  • (32)2993339

Galeria zdjęć