„ Mały patriota „
autorski program patriotyczny
Ojczyzna przedszkolaka jest blisko,
na wyciagnięcie ręki - to ulica, dom, przedszkole”
Wstęp
Istotą programu „ Mały patriota” jest wzbogacenie wiedzy dzieci na temat edukacji patriotycznej, poznanie historii i tradycji miasta, regionu oraz ważnych wydarzeń z historii Polski.
Poznając swój kraj, kultywując i obchodząc święta narodowe dzieci będą miały możliwość aktywnego poczucia przynależności narodowej i utwierdzą się w przekonaniu, iż są Polakami. Podczas organizowanych spotkań, uroczystości i wycieczek, przedszkolaki odkryją nasze dziedzictwo, które mamy nadzieję, przyczyni się w przyszłości do kształtowania świadomych i aktywnych uczestników społeczeństwa, a także wzbudzi w nich poczucie współodpowiedzialności za losy naszego miasta, regionu i Polski.
Głównym i nadrzędnym zadaniem prowadzonych działań programu jest zatem zapoznanie dzieci z pięknem tradycji i zwyczajów naszego miasta, oraz Polski, a także budzenie w nich dumy i patriotyzmu lokalnego, regionalnego oraz narodowego.
Charakterystyka programu:
Nazwa programu:
Program „Mały patriota” obejmuje zakres edukacji patriotycznej skoordynowanej ze wszystkimi obszarami Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego.
Obszar realizacji: Realizowany będzie w przedszkolu Miejskim nr 20 w Sosnowcu od dnia 01.09.2018r. we wszystkich grupach wiekowych 3-6 lat.
Adresaci programu: Obejmować będzie w różnym zakresie wszystkie grupy przedszkolne. Program „ Mały patriota” składa się z celów edukacyjnych, treści nauczania związanych z tymi celami oraz procedur ich osiągania. Obejmuje 3 bloki tematyczne:
Główne założenia programu:
Istotą programu jest wzbogacenie wiedzy dzieci na temat edukacji patriotycznej, poznanie tradycji oraz ważnych wydarzeń z historii Polski. Plan działań programu przeznaczony jest dla dzieci w wieku przedszkolnym. Będzie realizowany podczas zajęć w przedszkolu i na terenie miasta. Realizacja treści polegać będzie na kształceniu właściwych postaw społecznych i patriotycznych. Podczas realizacji wykorzystywane będą środki dydaktyczne stwarzające optymalne, naturalne sytuacje.
Cel główny:
Cele operacyjne:
Dziecko:
Metody:
Formy:
Procedury osiągnięcia celów:
Realizacja programu patriotycznego wymaga starannego doboru metod i form pracy. Dzieci zdobywają doświadczenie przede wszystkim poprzez własną działalność i kontakty z innymi ludźmi. Odpowiedni dobór metod i form pracy, właściwe formułowanie zadań oraz motywowanie dziecka do pracy sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi jego osobowości.
Spodziewane efekty:
Przyjęte w programie założenia, cele, treści kształcenia i metody sprzyjają wzbogaceniu wiedzy przedszkolaków o ich regionie, jego historii i teraźniejszości, uwzględniając naturalną potrzebę identyfikowania się z najbliższym otoczeniem i twórczego uczestnictwa w jego rozwoju.
|
||
Cele szczegółowe
|
Przykłady działań |
Przewidywane osiągniecia dzieci zgodne z jego możliwościami rozwojowymi
|
Znajomość nazwy swojej miejscowości (osiedla, miasta).
|
Organizowanie sytuacji sprzyjających: dobremu poznaniu najbliższego środowiska dziecka, osiedla, miasta poprzez: - organizowanie wycieczek, spacerów, spotkań z interesującymi ludźmi, - udział w wystawach organizowanych na terenie miasta, - oglądanie i samodzielne tworzenie albumów tematycznych, - gromadzenie pocztówek i ilustracji, konkursy prac plastycznych, słuchanie opowiadań i legend.
|
Dziecko zna: - najbliższą okolicę, swoje osiedle, miasto, ważne budynki, pomniki, zabytki siedziby władz lokalnych, - rozpoznaje herb miasta, - interesuje się podaniami i legendami na temat miejscowości, w której mieszka, - poznaje święta i zwyczaje swojego miasta, - bierze udział w uroczystościach lokalnych.
|
Czynne uczestnictwo w uroczystościach związanych z tradycjami rodzinnymi. |
Zachęcanie dzieci do czynnego udziału w kultywowaniu rodzinnych uroczystości poprzez: - rozmowy, pogadanki, - przykłady z literatury, filmu, - piosenki, wiersze, wypowiadanie się o rodzinie, układanie wierszy, opowiadań, - wykonywanie upominków.
|
Dziecko: - rozumie konieczność uczestniczenia w prostych pracach domowych i potrafi je wykonać (pomaga sprzątać, przygotowywać potrawy, upominki, opiekować się młodszym rodzeństwem, utrzymywać porządek w swoim pokoju i wśród zabawek, - uczy się śpiewać np. kolęd, rozumie potrzebę podtrzymywania rodzinnych tradycji - imienin, urodzin, ważnych wydarzeń rodzinnych np. narodziny nowego potomstwa, potrafi odczuwać radość i dumę z przynależności do swojej rodziny.
|
Przeżywanie nastroju oczekiwania i branie czynnego udziału w przygotowaniach uroczystości przedszkolnych z udziałem członków rodziny.
|
Stwarzanie sytuacji do: umożliwiania rodzicom i innym członkom rodziny uczestnictwa w życiu i uroczystościach przedszkolnych: Wigilia, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki i Ojca, Dzień Dziecka, akcje charytatywne.
|
Dziecko: - zaprasza członków rodziny do uczestnictwa w życiu przedszkola - jest współgospodarzem placówki - potrafi powitać gości i odpowiednio się zachować, - bierze udział nauce wierszy, piosenek, tańców i w przygotowaniu dekoracji, - czerpie radość z obecności bliskich w przedszkolu.
|
Określanie stopnia pokrewieństwa członków rodziny. |
Stwarzanie możliwości: - usystematyzowania wiadomości na temat własnej rodziny ( moi rodzice, moje rodzeństwo, moi dziadkowie) poprzez rozmowy, zdjęcia, filmy video, - próby wykonywania drzewa genealogicznego własnej rodziny.
|
Dziecko: - zna imiona rodziców, rodzeństwa, dziadków. - wymienia członków najbliższej rodziny.
|
Branie czynnego udziału i kultywowanie wewnętrznych przedszkolnych tradycji.
|
Organizowanie: - teatrzyków dla dzieci z udziałem nauczycieli, - spotkań teatralnych w przedszkolu, - imienin i urodzin (uroczyste obchodzenie), - teatrzyków w wykonaniu dzieci dla dzieci z innych grup, - zabaw z okazji dnia dziecka, - dekoracji przedszkola z okazji świąt, spotkań z ludźmi ciekawych zawodów, zawodów sportowych, - czytanie legend, baśni, bajek, opowiadań lub słuchanie muzyki w czasie leżakowania.
|
Dziecko: -uczy się być współgospodarzem placówki, - czynnie uczestniczy w imprezach organizowanych w przedszkolu, -uczy się stosownych zachowań: grzeczności, zdrowej rywalizacji, umiejętnego przeżywania porażki, koleżeństwa, czerpania radości z przebywania z innymi, - zauważa potrzeby innych, szanuje pracę innych, - poznaje różne baśnie, bajki, legendy, opowiadania, utwory muzyczne - uczy się uważnego słuchania.
|
Znajomość zasad i norm przyjętych w życiu społecznym, stopniowe przyswajanie ich i przestrzeganie.
|
Stwarzanie dzieciom: -warunków poznawania zasad kulturalnego zachowania się.
|
Dziecko: - uczy się szanować zabawki, sprzęt, książki, - odpowiednio zachowuje się w miejscach publicznych, poprzez wycieczki, spacery, przebywanie w placówkach kulturalnych ( kino, teatr, muzeum, zakłady pracy), - opowiadania, słuchanie wierszy, piosenek, dramy, inscenizacje, pantomimy - umie zachować się w ogrodzie przedszkolnym (nie niszczy kwiatów i krzewów), -nie hałasuje w miejscach publicznych, stosuje formy grzecznościowe, - uczy się zachowania czystości w miejscach publicznych, - potrafi odpowiednio zachowywać się w środowisku przyrodniczym zauważając niektóre związki i zależności występujące w przyrodzie.
|
|
||
Cele szczegółowe |
Przykłady działań |
Przewidywane osiągniecia dzieci zgodne z jego możliwościami rozwojowymi
|
Znajomość nazwy państwa, stolicy, g głównych miast, rzek gór, znajomość mapy Polski i umiejętne poruszanie się po niej
e n |
Stwarzanie sytuacji do: -przybliżania dzieciom wiedzy na temat własnej ojczyzny poprzez gromadzenie literatury, oglądanie filmów, wycieczki, legendy, baśnie, -poznawania mapy Polski, zaznaczania swojej miejscowości, stolicy, rzeki Wisły ważniejszych miast, morza i gór, -układania herbu miasta z puzzli, -wykonywania albumów, prac plastycznych.
|
Dziecko: -nazywa swoją ojczyznę, -zna stolicę państwa, -wymienia największe miasta i rzeki Polski i podejmuje próbę odszukania na mapie Polski: Warszawy, miasta zamieszkania, ważniejsze miasta, rzeki Wisły, gór i morza, -słucha legend i opowiadań o powstaniu państwa, miast polskich, o postaciach historycznych. |
Interesowanie się wybranymi regionami naszego kraju, pięknem i różnorodnością krajobrazu, bogactwem flory i fauny, kulturą, tradycją (tańcem, muzyką, strojami, legendami). |
Stwarzanie sytuacji do: -przekazywania informacji na temat regionów naszego kraju, ludzi ich zamieszkujących za pomocą różnych środków przekazu: legendy, podania, wiersze, baśnie, spotkania z twórcami ludowymi, wycieczki, odwiedzanie muzeów, organizowanie kącików regionalnych w przedszkolu, zbieranie i gromadzenie akcesoriów regionalnych, -zapoznawanie ze strojami ludowymi, obrzędami, zwyczajami, gwarą, poznawania wzorów i ornamentów ludowych, tańców i przyśpiewek ludowych, -przekazywania dzieciom informacji o życiu szlachty polskiej (muzea, dworki, zamki, szaty, komnaty, zdjęcia pocztówki, filmy, albumy, muzyka dworska) -rozmów na temat głównych zajęć mieszkańców swojego regionu i innych zabaw inspirowanych historią regionu takich jak obrzędy, zwyczaje, język. |
Dziecko: -zna niektóre wybrane regiony Polski poznaje niektóre stroje ludowe. -poznaje tańce i przyśpiewki regionalne, -poznaje wygląd chat i izb wiejskich oraz ich wyposażenie, -umie tańczyć proste tańce ludowe, -umie odróżnić wygląd ogrodu wiejskiego od zamkowych i miejskich parków, -zna niektóre bogactwa naturalne danego regionu (sól, węgiel), -umie powiedzieć o korzyściach płynących z danego regionu (morze – ryby, jod, Śląsk – węgiel, Wieliczka – sól itp.), -potrafi odróżnić wygląd, chat i izb wiejskich od wyglądu zamków, dworków i komnat, -potrafi odróżnić ubiór ludowy od dworskiego, -zna niektóre charakterystyczne przysłowia ludowe, -zna pojazdy, którymi poruszano się dawniej, -zna stare narzędzia pracy i urządzenia domowe (kołowrotek, maślnica, skopek, sierp, żelazko z duszą, porcelanowe i drewniane zastawy stołowe, ozdoby ludowe i dworskie), -potrafi wykonać prace plastyczne z wykorzystaniem wzorów i ornamentów ludowych.
|
Dostrzeganie wartości i piękna sztuki oraz osiągnięć nauki polskiej - sławni Polacy. |
Umożliwianie dzieciom poznania -sławnych malarzy i rzeźbiarzy poprzez: pocztówki, albumy, zdjęcia, wycieczki do muzeum sztuki ludowej, wiersze, piosenki, makatki, wyroby drewniane, gliniane i porcelanowe, obrazy. -sławnych kompozytorów np. Chopin, Wybicki, Moniuszko, Penderecki. -królów, wodzów, -naukowców (M.Kopernik, M. Curie Skłodowska), -poetów i pisarzy np. M. Konopnicka , J. Tuwim, J. Brzechwa -filmów polskich np. „W pustyni i w puszczy”, „Akademia Pana Kleksa” -tworzenia albumów, kącików tematycznych, wystaw prac plastycznych, udziału w konkursach.
|
Dziecko: -potrafi odróżnić sztukę ludową od dworskiej, -wymienić sławnych Polaków, -rozpoznać niektóre dzieła sztuki -odróżnić muzykę klasyczną od ludowej i rozrywkowej, -uczy się obycia, odpowiedniego zachowania w miejscach publicznych. |
Dzieci poznają i utrwalają w/w tematykę poprzez wyrażanie i nazywanie symboli narodowych: godła, flagi, hymnu narodowego. |
Dzieci poznają symbole narodowe poprzez: -legendy, podania, wiersze, pieśni, -tworzenie albumów, -wykonywanie godła polskiego, -wykonywanie flagi z różnych materiałów. |
Dziecko: -potrafi odróżnić godło polskie od herbu swojego miasta i innych miast Polski, -zna legendy powstania państwa polskiego, stolicy, godła, hymnu, -umie przyjąć odpowiednią postawę podczas słuchania lub śpiewania hymnu, -czuje się Polakiem i jest z tego dumny, -umie przekazać zdobytą wiedzę i umiejętności rodzicom, kolegom, rodzeństwu itp. -uczestniczy w obchodach świąt narodowych.
|
Poprawne posługiwanie się językiem polskim. |
Organizowanie sytuacji umożliwiających dzieciom poprawne wypowiadanie się pod względem artykulacyjnym i gramatycznym poprzez: -wzory poprawnej wymowy (nauczyciel, rodzice, pracownicy przedszkola, zaproszeni goście), -udział w teatrzykach, przedstawieniach, imprezach, -wykorzystanie wierszy, opowiadań, piosenek, -udział w dyskusjach, pogadankach, filmach, bajkach, -stwarzanie sytuacji umożliwiających odgrywanie przez dzieci różnych ról i scenek rodzajowych, inscenizacje, dramy, pantomimy itp. ), -wzbogacanie słownika dziecka o nowe wyrazy, powiedzenia przysłowia, -słuchanie wypowiedzi innych osób, nagrań magnetofonowych, tekstów poetyckich, utworów literackich i muzycznych, -czytanie tekstów, rozpoznawanie znaków graficznych, układanie prostych zdań, -śpiewanie różnych piosenek, -poznawanie różnic między językiem literackim, gwarą, żargonem, a językiem niekulturalnym.
|
Dziecko: -posługuje się w wypowiedziach: dialogiem, recytacją, monologiem, opowiadaniem, śpiewem, -potrafi ustosunkować się do wypowiedzi własnej i innych osób, -poprawnie artykułuje wszystkie głoski, -umie odpowiednio modulować głos adekwatnie do wypowiedzi, -poprawnie formułuje wypowiedzi w czasie teraźniejszym, przeszłym i przyszłym, -używa określeń, które charakteryzują cechy przedmiotów i zjawisk, -wykorzystuje nowo poznane słowa w swoich wypowiedziach, -rozpoznaje wyrazy i zdania drukowane i pisane będące podpisami do obrazka, -potrafi korzystać z kącika książki, czasopism, albumów, atlasów, encyklopedii dla dzieci jako źródeł informacji. |
|
||
Cele szczegółowe |
Przykłady działań |
Przewidywane osiągniecia dzieci zgodne z jego możliwościami rozwojowymi
|
Współpraca Polski z innymi krajami. |
Zapoznanie dzieci z tematyką współpracy Polski z innymi krajami dotyczącej: kultury, sportu, handlu poprzez film, radio, TV, czasopisma, -uświadomienie dzieciom faktu zamieszkania przez Polaków różnych części Świata, -przykłady z własnej rodziny lub znajomych. |
Dzieci: -orientują się jacy sportowcy jadą na Olimpiadę lub mistrzostwa i jakie osiągają wyniki, -znają „wielkich” Polaków, którzy są znani na całym świecie np. Jan Paweł II, Chopin, Małysz, -oglądają występy zespołów polonijnych.
|
Zapoznanie się z niektórymi charakterystycznymi państwami ich zwyczajami i kulturą. |
Stwarzanie dzieciom sytuacji umożliwiających poznawanie innych kultur poprzez film, albumy, fotografie, opowiadania, zdjęcia, dzielenie się doświadczeniami z pobytu za granicą, -zapoznanie dzieci z globusem, z wybranymi krajami i ludźmi tam zamieszkującymi (Chiny, Japonia, Eskimosi, Murzyni), -zapoznanie się z wyglądem tych ludzi kolor skóry, kształt oczu, wzrost stroje, zwyczaje, muzyka.
|
Dziecko: -potrafi odróżnić ludzi zamieszkujących różne strony świata po wyglądzie zewnętrznym i ubiorze, -umie zatańczyć proste ludowe układy taneczne z niektórych regionów świata, -poznaje niektórych sławnych kompozytorów i ich muzykę dzięki prostym układom tanecznym. |
Ewaluacja:
Dzieci wykonują różne zadania, które na bieżąco są analizowane przez nauczyciela. Na koniec roku szkolnego należy przedstawić sprawozdanie przed Radą Pedagogiczną.
T. Różewicz