Załącznik do uchwały nr 5/2017/2018
Rady Pedagogicznej Przedszkola Miejskiego nr 20
z dnia 13 listopada 2017 r.
Statut
Przedszkola Miejskiego nr 20
w Sosnowcu
Spis treści:
ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA WSTĘPNE
§ 1
Przedszkole działa na podstawie Ustawy Prawo Oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 roku i rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy oraz niniejszego statutu.
§ 2
Przedszkole jest jednostką budżetową, której działalność finansowana jest z dochodów własnych Gminy Sosnowiec, z wpłat rodziców, z darowizn w postaci pieniężnej na rzecz jednostki.
§ 3
Przedszkole Miejskie nr 20
ul. Śliwki 38
41-208 Sosnowiec
Tel .32 299-33-39
NIP 6443323567, REGON 271509280
Gmina Sosnowiec
Al. Zwycięstwa 20
NIP 6443453672
Przedszkole Miejskie nr 20
ul. Śliwki 38
§ 4
§ 5
§ 6
§ 7
Obsługę finansową i księgową przedszkola prowadzi księgowość w Centrum Usług Wspólnych z siedzibą w Sosnowcu.
ROZDZIAŁ II
NAZWA I TYP PRZEDSZKOLA
§ 8
ROZDZIAŁ III
NAZWA I SIEDZIBA ORGANU PROWADZĄCEGO
§ 9
Kuratorium Oświaty w Katowicach – Delegatura w Sosnowcu ul. Krzywa 3, 41-200 Sosnowiec
ROZDZIAŁ IV
ORGANY PRZEDSZKOLA I ICH SZCZEGÓŁOWE KOMPETENCJE
§ 10
Organami Przedszkola są: Dyrektor przedszkola, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców.
§ 11
Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców, uchwalają regulaminy swojej działalności, które nie mogą być sprzeczne z przepisami prawa i niniejszym statutem.
§ 12
§ 13
§ 14
§ 15
§ 16
ROZDZIAŁ V
CELE I ZADANIA PRZEDSZKOLA WYNIKAJĄCE Z PRZEPISÓW PRAWA
§ 17
§ 18
§ 19
§ 20
§ 21
§ 22
ROZDZIAŁ VI
SPOSÓB REALIZACJI ZADAŃ PRZEDSZKOLA
§ 23
ROZDZIAŁ VII
SPOSÓB SPRAWOWANIA OPIEKI NAD DZIEĆMI W CZASIE ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU ORAZ W CZASIE ZAJĘĆ POZA PRZEDSZKOLEM
§ 24
§ 25
ROZDZIAŁ VIII
SZCZEGÓŁOWE ZASADY PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI Z PRZEDSZKOLA PRZEZ RODZICÓW (PRAWNYCH OPIEKUNÓW) LUB UPOWAŻNIONĄ PRZEZ NICH OSOBĘ, ZAPEWNIAJĄCĄ DZIECKU PEŁNE BEZPIECZEŃSTWO
§ 26
Postanowienia szczegółowe
1. Rodzice (prawni opiekunowie) mają obowiązek przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola.
2. Do przyprowadzania i odbierania dzieci mają prawo rodzice, prawni opiekunowie oraz pisemnie wskazane osoby przez rodziców.
3. Wskazanie osób upoważnionych do odbioru dziecka powinno być złożone w formie oświadczenia rodziców w pierwszych dniach pobytu dziecka w przedszkolu. W takim przypadku rodzice biorą pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka.
4. Upoważnienie powinno zawierać pełne dane, w tym numer i serię dowodu osobistego osoby odbierającej i wyrażone na piśmie powinno zostać złożone przez rodziców (opiekunów) u nauczyciela danej grupy lub u dyrektora przedszkola.
5. W sytuacji szczególnej, gdy rodzice lub prawni opiekunowie nie mogą odebrać dziecka z przedszkola w danym dniu, mają obowiązek upoważnienia na piśmie osoby pełnoletniej, która w tym dniu ma zabrać dziecko z przedszkola. Upoważnienie powinno zawierać dane osobowe osoby upoważnionej oraz numer dowodu tożsamości, którym się ona legitymuje. Upoważnienia pozostają w dokumentacji przedszkola.
6. Osoba odbierająca dziecko nie może być pod wpływem alkoholu i środków odurzających.
7. Osoba wydająca dziecko ma obowiązek wylegitymować osobę odbierającą celem sprawdzenia, czy znajduje się w wykazie osób upoważnionych do odbioru.
8. Rodzice (prawni opiekunowie) powinni przyprowadzić dziecko do szatni i oddać je pod opiekę dyżurującej woźnej, która niezwłocznie przekazuje dziecko pod opiekę nauczyciela.
9. Rodzice (prawni opiekunowie) odbierają dziecko z holu przedszkola od osoby dyżurującej, biorąc pełną odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo.
10. Podczas schodzenia i rozchodzenia się dzieci pełniąca dyżur osoba, ma obowiązek zarejestrować na listach godzinę przyjścia i wyjścia dziecka; rejestracja pobytu dziecka w przedszkolu może odbywać się również za pomocą urządzeń rejestrujących.
11. W drodze do i z przedszkola odpowiedzialność za dziecko ponoszą osoby je przyprowadzające i odprowadzające.
12. W przypadku nie odebrania dziecka do godziny 17.00 nauczyciel powiadamia telefonicznie dyrektora przedszkola i rodziców o zaistniałym fakcie, uzgadniając jak najszybszy czas odbioru dziecka z przedszkola oraz zapewnia opiekę dziecku do czasu przybycia rodziców.
13. W przypadku, gdy pod wskazanym numerem telefonu (praca, dom) nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców (prawnych opiekunów), nauczyciel oczekuje z dzieckiem w przedszkolu 1 godzinę.
14. Po upływie tego czasu powiadamia najbliższy komisariat policji o niemożności skontaktowania się z rodzicami (prawnymi opiekunami).
15. W przypadku nie odebrania dziecka - po godzinach pracy przedszkola, dziecko pozostaje pod opieką nauczyciela i woźnej do momentu interwencji policji i ewentualnego przekazania dziecka do Izby Dziecka.
16. Planowane spóźnienia dziecka rodzice powinni zgłaszać osobiście w dniu poprzedzającym spóźnienie lub telefonicznie do godziny 8.00.
17. Przedszkole może odmówić wydania dziecka, gdy stan osoby zamierzającej je odebrać będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa (tj. osobie pod wpływem alkoholu lub środków odurzających).
18. O każdej odmowie wydania dziecka niezwłocznie powiadomiony jest dyrektor lub jego zastępca. W takiej sytuacji przedszkole zobowiązane jest do podjęcia wszelkich dostępnych czynności w celu nawiązania kontaktu z rodzicami.
19. Dzieci, którym organ prowadzący zapewnia bezpłatny dowóz do przedszkola, mają zapewnioną opiekę w czasie przejazdu.
20. Prośby rodziców (prawnych opiekunów), dotyczące nieodbierania dziecka przez jednego z rodziców lub opiekunów muszą być poparte stosownymi orzeczeniami sądowymi.
21. Za właściwe przestrzeganie zasad przyprowadzania i odbierania dzieci określonych w ust.4 odpowiedzialni są rodzice (prawni opiekunowie) i nauczyciele.
Procedura przyprowadzania dziecka do przedszkola i odbierania go
z Przedszkola Miejskiego nr 20 w Sosnowcu
Cel procedury
Określenie szczegółowych obowiązków rodziców (opiekunów prawnych) i nauczycieli podczas przyprowadzania do przedszkola i odbierania z przedszkola dzieci przez rodziców lub upoważnioną przez nich osobę, zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo.
Zakres procedury
Procedura dotyczy nadzoru nad dziećmi od momentu wyjścia z rodzicami z domu do przedszkola do momentu odebrania dziecka z przedszkola, czyli przekazania go w ręce rodziców.
Uczestnicy postępowania – zakres odpowiedzialności
1 .Rodzice (opiekunowie prawni): są zobowiązani osobiście powierzyć dziecko nauczycielowi, co oznacza, że muszą wprowadzić dziecko do sali zabaw. Rodzice bądź inne osoby dorosłe przez nich upoważnione odbierają dziecko z przedszkola bezpośrednio od nauczyciela.
2. Nauczyciel: bierze pełną odpowiedzialność za dziecko od momentu jego wejścia do sali do momentu odebrania go przez rodziców.
3 Personel przedszkola: ponosi współodpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka od momentu jego wejścia do sali do momentu odebrania go przez rodziców.
Sposób prezentacji procedur
1. Umieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej przedszkola.
2 .Zapoznanie rodziców z obowiązującymi w placówce procedurami na zebraniach organizacyjnych we wrześniu każdego roku szkolnego.
3. Udostępnienie dokumentu na tablicy ogłoszeń w przedszkolu.
4. Zapoznanie wszystkich pracowników przedszkola z treścią procedur.
Tryb dokonywania zmian w procedurze
1.Wszelkich zmian w opracowanej procedurze może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek Rady Pedagogicznej dyrektor placówki. Wnioskodawcą zmian może być również Rada Rodziców.
2. Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.
Opis procedury
I. Przyprowadzanie dzieci
1. Za bezpieczeństwo dzieci w drodze do i z przedszkola odpowiadają rodzice.
2 .Rodzice osobiście powierzają dziecko pracownikowi przedszkola.
3. Nauczyciel bierze pełną odpowiedzialność za dziecko od momentu jego wejścia do sali.
4. Rodzice, którzy zdecydują, że ich dziecko będzie samodzielnie wchodziło do sali, biorą na siebie pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo swojego dziecka w czasie przechodzenia z szatni do sali.
5. Nauczyciel przedszkola nie ponosi odpowiedzialności za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dziecka pozostawionego przez rodziców na terenie przedszkola, lecz przed wejściem do budynku, w szatni lub przed zamkniętymi drzwiami sali zajęć.
6. Rodzice mają obowiązek przyprowadzać do przedszkola dziecko zdrowe. Wszelkie dolegliwości dziecka są zobowiązani zgłaszać nauczycielowi i udzielać wyczerpujących informacji na ten temat.
7. Nauczyciel ma prawo odmówić przyjęcia dziecka, jeśli jego stan sugeruje, że nie jest ono zdrowe.
8. Nauczyciel ma prawo dokonać pomiaru temperatury dziecka, jeśli z jego obserwacji wynika, że może ono być chore. Jeśli temperatura dziecka wskazuje na stan podgorączkowy lub chorobowy, nauczyciel odmawia przyjęcia dziecka do grupy.
9. Dziecko należy przyprowadzić do przedszkola do godziny 8.40 lub w dowolnym czasie, po uprzednim poinformowaniu przedszkola o późniejszym przybyciu dziecka.
II. Odbieranie dzieci
1 . Odbiór dzieci z przedszkola jest możliwy wyłącznie przez rodziców bądź inne osoby dorosłe przez nich upoważnione.
2. Wydanie dziecka innym osobom niż rodzice może nastąpić tylko w przypadku pisemnego upoważnienia do odbioru dziecka, podpisanego przez rodziców.
3 .W oddziałach porannego zbierania się i popołudniowego rozchodzenia się dzieci muszą znajdować się listy zbiorcze osób upoważnionych do odbioru dzieci z każdej grupy wiekowej.
4. Nauczyciel w razie najmniejszych wątpliwości ma obowiązek sprawdzić zgodność danych osoby odbierającej dziecko z przedszkola z dokumentem tożsamości.
5. Jeśli okaże się, że dane nie są zgodne, nauczyciel powiadamia rodziców i dyrektora placówki oraz nie wydaje dziecka do wyjaśnienia sprawy.
6 .Gdy dziecko jest odbierane z ogrodu przedszkolnego, wymaga się od rodziców, aby podeszli razem z nim do nauczyciela i zgłosili odebranie.
7. Dopuszcza się możliwość wydania dziecka innej osobie niż wymienione w karcie zgłoszenia, jednak wyłącznie po uprzednim przekazaniu takiej informacji przez rodziców bezpośrednio nauczycielowi w formie ustnej lub pisemnej.
8. Przedszkole nie wydaje dziecka na prośbę rodzica zgłaszaną telefonicznie.
9. Przedszkole nie wydaje dziecka osobom niepełnoletnim, poza upoważnionym przez rodziców rodzeństwem, zgodnie z art. 43 Ustawy Prawo o ruchu drogowym – zezwala on dzieciom do lat siedmiu korzystać z drogi pod opieką osoby, która ma co najmniej dziesięć lat.
10.Odbieranie dzieci przez osoby niepełnoletnie może odbywać się w szczególnie uzasadnionych przypadkach na wyraźne, pisemne oświadczenie woli rodziców.
11. Rodzice ponoszą pełną odpowiedzialność prawną za osobę niepełnoletnią odbierającą dziecko, jak i za odebrane przez nią dziecko.
12. Rodzice ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę.
13. Życzenie jednego z rodziców dotyczące nieodbierania dziecka przez drugiego z rodziców musi być poświadczone orzeczeniem sądowym.
14. Obowiązkiem nauczycieli lub osoby pełniącej dyżur w szatni jest upewnienie się, czy dziecko jest odbierane przez osobę wskazaną w upoważnieniu.
15. Osoby wymienione w upoważnieniu są zobowiązane do osobistego odebrania dziecka od nauczyciela opiekującego się daną grupą lub nauczyciela sprawującego w zastępstwie opiekę nad dziećmi.
16. W przypadku odbierania dziecka z ogrodu przedszkolnego osoby odbierające dziecko są zobowiązane do osobistego poinformowania nauczyciela o zamiarze odebrania dziecka.
17..Osoba upoważniona w momencie odbioru dziecka powinna mieć przy sobie dowód osobisty i na żądanie nauczycielki lub osoby pełniącej dyżur w szatni okazać go.
18..Rodzice po odebraniu dziecka są zobowiązani opuścić plac zabaw.
19. W przypadku pozostania rodzica na placu przedszkolnym po odebraniu dziecka (np. rozmowa rodzica z nauczycielem) nauczyciel nie odpowiada już za bezpieczeństwo dziecka.
20. Rodzice są zobowiązani przekazać aktualne numery telefonów.
21. Za właściwe przestrzeganie zasad przyprowadzania i odbierania dzieci są odpowiedzialni rodzice i nauczyciel.
22. Nauczyciele sprawują opiekę nad dzieckiem od chwili przejęcia go od osoby przyprowadzającej aż do momentu przekazania dziecka rodzicom lub upoważnionej osobie.
23. Na pierwszym zebraniu organizacyjnym rodzice są informowani o zasadach przyprowadzania i odbierania dzieci.
III. Postępowanie w sytuacji nieodebrania dziecka z przedszkola lub zgłoszenia się po dziecko osoby niemogącej sprawować opieki
1. Dzieci powinny być odbierane z przedszkola najpóźniej do godziny 17.00.
2. W przypadku braku możliwości odebrania dziecka z przedszkola (w godzinach pracy przedszkola – sytuacje losowe) rodzice są zobowiązani do telefonicznego poinformowania o zaistniałej sytuacji i uzgodnienia innego sposobu odebrania dziecka.
3. Gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy przedszkola, nauczyciel jest zobowiązany telefonicznie powiadomić rodziców lub osoby upoważnione do odbioru o zaistniałej sytuacji.
4. Jeśli pod wskazanymi przez rodziców numerami telefonów (praca, dom, tel. komórkowy) nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców lub osób upoważnionych do odbioru dziecka, nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce przez pół godziny. Po upływie tego czasu nauczyciel powiadamia dyrektora, który podejmuje decyzję o:
1) powiadomieniu policji w celu podjęcia dalszych działań przewidzianych prawem, łącznie z umieszczeniem dziecka w pogotowiu opiekuńczym,
2) odprowadzeniu dziecka do domu, jeśli rodzice lub inne osoby upoważnione do odbioru dziecka są w domu i z obserwacji wynika, że mogą sprawować opiekę nad dzieckiem (np. nie są pod wpływem alkoholu, środków odurzających itp.).
5. Z przebiegu zaistniałej sytuacji należy sporządzić protokół zdarzenia, podpisany przez świadków, który zostaje przekazany do wiadomości dyrektora i rady pedagogicznej. Całe zdarzenie powinno się odbywać pod nadzorem policji. Dalsze czynności związane z umieszczeniem dziecka w pogotowiu opiekuńczym podejmuje policja.
IV. Postępowanie w przypadku, gdy wychowawca podejrzewa, że dziecko z przedszkola odbiera rodzic będący pod wpływem alkoholu lub narkotyków
1. Nauczyciel stanowczo odmawia wydania dziecka z przedszkola, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko wskazuje na spożycie alkoholu lub gdy osoba ta zachowuje się agresywnie i nie jest w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa. Nauczyciel wzywa wówczas drugiego rodzica lub inną upoważnioną do odbioru dziecka osobę.
2. Nauczyciel powiadamia dyrektora, który wydaje jej dyspozycje mające na celu odizolowanie dziecka od rodzica znajdującego się pod wpływem alkoholu.
3. Jeśli rodzice odmówią odebrania dziecka z przedszkola lub gdy nieobecność rodziców się przedłuża (tj. po godzinach otwarcia przedszkola), dyrektor placówki może po konsultacji z najbliższą jednostką policji podjąć decyzję o dalszych krokach.
4. Po rozeznaniu przez policję sytuacji domowej dziecka (sprawdzeniu, czy rodzice przebywają w domu) dyrektor może:
-. Podjąć decyzję, że wychowawca ma odprowadzić dziecko do domu (jeżeli są rodzice, to dziecko pozostaje pod opieką rodziców),
-.Gdy nie ma rodziców w domu, wspólnie z policją podjąć decyzję o dalszym postępowaniu w danej sytuacji (np. zabraniu dziecka do pogotowia opiekuńczego, czyli do tzw. placówki interwencyjnej).
5 .Nauczyciel sporządza notatkę służbową z zaistniałego zdarzenia po zakończeniu działań.
6. Jeżeli powtarzają się przypadki, w których rodzic odbierający dziecko z przedszkola znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków, to wychowawca może rozpoznać sytuację domową i rodzinną dziecka i jeśli zachodzi taka konieczność, powiadomić o tym policję (specjalistę ds. nieletnich) w celu dalszego zbadania sytuacji domowej i rodzinnej dziecka, a następnie zawiadomić sąd rodzinny.
7. Po zdarzeniu dyrektor przedszkola przeprowadza rozmowę z rodzicami w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji i zobowiązuje ich do przestrzegania zasad określonych w niniejszych procedurach.
8. W przypadku gdy sytuacja zgłaszania się po dziecko rodzica w stanie nietrzeźwości powtórzy się, dyrektor powiadamia pisemnie policję, terenowy ośrodek pomocy społecznej i wydział rodzinny sądu rejonowego.
V. Postępowanie w przypadku odbierania dziecka z przedszkola przez rodziców rozwiedzionych lub żyjących w separacji
- Nauczyciel wydaje dziecko każdemu z rodziców, jeśli zachowali prawa rodzicielskie, o ile postanowienie sądu nie stanowi inaczej.
- Jeśli do przedszkola zostanie dostarczone postanowienie sądu o sposobie sprawowania przez rodziców opieki nad dzieckiem, nauczyciel postępuje zgodnie z tym postanowieniem.
- O każdej próbie odebrania dziecka przez rodzica nieuprawnionego do odbioru nauczyciel powiadamia dyrektora przedszkola i rodzica sprawującego opiekę nad dzieckiem.
- O sytuacji kryzysowej, np. kłótni rodziców, wyrywaniu sobie dziecka itp., nauczyciel lub dyrektor powiadamia policję.
12. Dziecko przyprowadzone do przedszkola rodzic oddaje w ręce pracownika przedszkola i odbiera z „rąk” pracownika przedszkola, który pełni dyżur w szatni.
13. Godziny przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola są zawarte w porozumieniu przedszkolnym.
14. Rodzice muszą przestrzegać godzin przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola wg godzin zawartych w porozumieniu.
8. W przypadku odbioru dzieci przez inne osoby pełnoletnie (dziadkowie, sąsiedzi, rodzeństwo, itp.), obowiązuje pisemne upoważnienie, zawierające następujące dane osoby upoważnionej: imię i nazwisko, wg wzoru zaświadczenia, które znajduje się u wychowawców grup.
15. Osoby upoważnione muszą wylegitymować się podczas odbioru dziecka z przedszkola.
16. Inne osoby niepełnoletnie, np. dzieci od 7 roku życia, mogą samodzielnie wg prawa o ruchu drogowym poruszać się po drodze, mogą odbierać dzieci z przedszkola na wyraźne pisemne upoważnienie przez rodziców i przedstawienie do akceptacji tej informacji dyrektorowi przedszkola. Osoby upoważnione przez rodziców, prawnych opiekunów są odpowiedzialne za bezpieczeństwo dziecka już w trakcie odbioru dziecka. Od tego momentu upoważnione osoby odpowiadają za bezpieczeństwo i zdrowie dziecka. Jednak w przedszkolu dzieci odbierają osoby pełnoletnie upoważnione przez rodziców
17.W przypadku, gdy w przedszkolu są uroczystości, imprezy a rodzice podejmują decyzję, aby odebrać dziecko z przedszkola po imprezie zgłaszają ten fakt wychowawcy grupy. Jeżeli są to osoby - goście, którzy mają odebrać dziecko z przedszkola, to obowiązuje pisemne upoważnienie.
18. Zgodnie z procedurami zapewniającymi bezpieczeństwo dzieciom, należy przestrzegać zasady, iż odbiór z ogrodu przedszkolnego odbywa się poprzez wejście przez główne drzwi wejściowe do przedszkola, następnie poprzez szatnię przechodzi się do ogrodu i odbiera dziecko z przedszkola. Nie wolno rodzicom po odebraniu dziecka z przedszkola pozostać w ogrodzie w momencie, jak na terenie ogrodu są inne dzieci z przedszkola pod opieką nauczycieli.
ROZDZIAŁ IX
ORGANIZACJA PRACY PRZEDSZKOLA
§ 27
§ 28
§ 29
§ 30
ROZDZIAŁ X
ZAKRES ZADAŃ NAUCZYCIELI ORAZ INNYCH PRACOWNIKÓW
§ 31
Przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest podstawowym obowiązkiem pracownika. W szczególności pracownik jest obowiązany:
Zgodnie z art. 42. ust 1 i 2 ustawy Karta Nauczyciela z dnia 26 lutego 1982 r. (Dz.U z 2017 z późn. zmianami) powierzam Pani poniższe obowiązki i odpowiedzialność za prawidłowe ich wykonanie.
§ 32
§ 33
§ 34
§ 35
§ 36
§ 37
§ 38
Postanowienia ogólne
Kierowanie żywieniem w placówce:
Intendent ściśle współpracuje w zakresie planowania żywienia z kucharką
2. Prowadzenie gospodarki pieniężnej;
3.Prowadzenie obsługi kancelaryjno-biurowej i materiałowej przedszkola.
1.)W zakresie obsługi kancelaryjno-biurowej odpowiada za:
2.)W zakresie nieprawidłowego prowadzenia obsługi kancelaryjno-biurowej i materiałowej przedszkola ponosi odpowiedzialność materialną i dyscyplinarną.
Intendent uprawniony jest do :
§ 39
§ 40
SPRZĄTANIE:
Jeden raz w miesiącu:
PRZESTRZEGANIE BHP:
GOSPODARKA MATERIAŁOWA:
§ 41
1.Woźna w szczególności jest zobowiązana do:
• przestrzegania ustalonego w przedszkolu czasu pracy i wykorzystywania go w sposób najbardziej efektywny;
• stosowania się do poleceń dyrektora, wicedyrektora i intendenta;
• zgłaszania i eliminowania zagrożeń w budynku i na terenie przedszkola mogących spowodować wypadek;
• przestrzegania regulaminu pracy;
• przestrzegania dyscypliny pracy a w szczególności:
•. punktualne przychodzenie i wychodzenie z pracy;
• wpisywanie się na listę obecności;
• każdorazowa nieobecność w pracy musi być zgłoszona i usprawiedliwiona;
• wyjście w czasie pracy uzgadnia z dyrektorem i wpisuje się do „Zeszytu wyjść”;
• przestrzegania przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów p-poż;
• wykonywanie badań profilaktycznych zgodnie z obowiązującymi przepisami;
• przestrzegania tajemnicy służbowej;
• przestrzegania ustalonego w przedszkolu współżycia społecznego porządku i zasad etyki;
• uczestnictwa w szkoleniach i instruktażach dotyczących bhp i p.poż oraz HACCP;
• współpracy z dyrektorem i wicedyrektorem oraz innymi pracownikami;
• dbania o dobro przedszkola, ochrony mienia i używania go zgodnie z przeznaczeniem oraz ponoszenia odpowiedzialności za niezgodne z ustalonym porządkiem wykonywanie zadań wynikających z zakresu obowiązków, a także informowania dyrektora, wicedyrektora lub intendenta o napotykanych trudnościach w wykonywaniu powierzonych obowiązków.
Woźną winna cechować sumienność w wykonywaniu powierzonych obowiązków, troska o ład
i porządek oraz dbałość o należyty stan mienia przedszkolnego, poszanowanie przełożonych, uprzejmość i życzliwość w stosunku do pracowników przedszkola, dzieci i ich rodziców oraz właściwa kultura życia codziennego.
Woźna współpracuje z nauczycielką grupy w organizowaniu opieki i wychowaniu dzieci, a w szczególności:
• ustala z nauczycielką czas wykonywania czynności porządkowych, aby nie było zakłóceń
w prowadzeniu zajęć;
• sprawuje doraźną opiekę nad dziećmi w czasie chwilowej, ważnej nieobecności nauczyciela w sali;
• towarzyszy nauczycielowi podczas zabaw i zajęć z dziećmi, jeżeli w danym czasie nie wykonuje innych powierzonych zadań;
• bierze udział w spacerach lub wyjściach do kina, teatru i na wycieczkach;
• bierze udział w imprezach, uroczystościach i zajęciach grupy wymagających obecności;
• przygotowuje pomoce wg zaleceń nauczyciela oraz sprząta po zajęciach;
• bierze udział w dekorowaniu sal przedszkolnych,
2. Do podstawowych obowiązków woźnej należy staranne wykonywanie pracy, zgodne
z obowiązującym regulaminem, a w szczególności:
• codzienne nienaganne utrzymywanie porządku w sali, łazience oraz w dodatkowo przydzielonych pomieszczeniach,
• wietrzenie sali i innych pomieszczeń, opróżnianie koszy na śmieci;
• pielęgnowanie roślin doniczkowych (podlewanie, mycie i przesadzanie);
• wykonywanie w okresie wakacji, oprócz czynności codziennych, całkowitego porządkowania przydzielonych pomieszczeń oraz innych pomieszczeń i sprzętu w przedszkolu;
• okresowe mycie sprzętów, okien, drzwi, pranie firanek, mycie podłóg, lamp, zabawek w sali oraz na ogrodzie;
• znajomość instrukcji obsługi maszyn na stanowisku pracy;
• po skończonej pracy zamykanie okien i drzwi, sprawdzanie kurków wodociągowych, wyłączanie urządzeń elektrycznych z sieci, gaszenie świateł
• pozostawienie miejsca pracy w nienagannej czystości.
• odpowiednie zabezpieczanie przed dziećmi produktów chemicznych i środków sanitarnych;
• przy pracach porządkowych obowiązuje fartuch, a przy podawaniu posiłków inny fartuch niż do prac porządkowych oraz czepek (oba fartuchy muszą być czyste).
3. Współdziałanie w organizacji pracy opiekuńczo-wychowawczej w grupie w zakresie:
• estetyczne podawanie wszystkich posiłków, rozkładanie właściwych porcji 3 razy dziennie według ilości podanej do kuchni;
• współpraca z pracownikami kuchni w celu zapewnienia dzieciom specjalnej troski zaleconych potraw (np. dzieciom z dietą bezglutenową);
• dbałość i estetykę w czasie jedzenia oraz sprzątanie, zmywanie po posiłkach i wyparzanie naczyń;
• wymiana ręczników raz na tydzień;
• otaczanie specjalną troską dzieci przebywających w pomieszczeniach sanitarnych, w razie zmoczenia się lub zabrudzenia - pomaga umyć się dziecku i wypłukuje brudną odzież.
4. Wykonywanie innych czynności :
• usuwanie w czasie przeprowadzania remontów sal i innych pomieszczeń, sprzętu, mebli oraz należyte ich zabezpieczanie;
• przestrzeganie ustalonych przez dyrektora przedszkola ilości i terminów zużycia otrzymanych narzędzi pracy oraz materiałów służących do utrzymywania czystości.
• ponosi materialną odpowiedzialność za otrzymane, naczynia i sprzęty.
• przestrzega zakazu przyjmowania prywatnych wizyt i prowadzenia prywatnych rozmów telefonicznych.
• nie udziela rodzicom informacji o zachowaniu się dzieci, a zainteresowanych kieruje do nauczycielki.
• ponosi odpowiedzialność za szatnię podczas pełnienia w niej dyżurów, czuwanie, aby dzieci wychodziły z przedszkola tylko pod opieką rodziców lub osób przez nich upoważnionych
• zgłaszanie intendentowi do odpisu zniszczonego sprzętu, urządzeń i potłuczonych naczyń;
• wykonywanie innych czynności zleconych przez dyrektora, wynikających z organizacji pracy i potrzeb przedszkola
• wykonywanie czynności dodatkowych wg przydzielonych zadań (np. dodatkowe pomieszczenia, zastępstwa za innych pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim bądź urlopie – woźna, konserwator, kucharki).
§ 42
I. Obowiązki ogólne
II. Obowiązki szczegółowe
Obowiązki pomocy nauczyciela obejmują w szczególności:
Wypełnianie czynności opiekuńczych i obsługowych w stosunku do dzieci zlecane przez nauczyciela oddziału oraz inne czynności wynikające z rozkładu zajęć dzieci w ciągu dnia, w między innymi:
III. Zakres odpowiedzialności
Zakres odpowiedzialności pomocy nauczyciela obejmuje:
IV. Zakres uprawnień
Pomoc nauczyciela uprawniona jest do:
§ 43
I. Podległość służbowa
1. Bezpośrednim przełożonym jest Dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 20 w Sosnowcu.
2.Poza bezpośrednim przełożonym pracownik może otrzymywać polecenia od: v-ce dyrektora lub innej zastępującej dyrektora podczas jego nieobecności wyznaczonej osoby.
3.Czas pracy konserwatora wynosi 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo, lub w systemie równoważnego czasu pracy.
4.Konserwator pracuje w godzinach ustalonych odrębnym harmonogramem.
II.Zakres obowiązków wynikających z art. 100 Kodeksu Pracy:
1.Pracownik jest zobowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się
do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami
prawa lub umową o pracę czy aktu mianowania.
2.Pracownik jest obowiązany w szczególności:
- przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy,
- przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku,
- przestrzegać przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych,
- dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę,
- przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach,
- przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego,
III. Zakres obowiązków wynikających z art. 211 Kodeksu Pracy:
Przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest podstawowym obowiązkiem pracownika. W szczególności pracownik jest obowiązany:
- znać przepisy i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, brać udział w szkoleniu i instruktażu z tego zakresu oraz poddawać się wymaganym egzaminom sprawdzającym,
- wykonywać pracę w sposób zgodny z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stosować się do wymaganych w tym zakresie poleceń i wskazówek przełożonych,
- dbać o należyty stan maszyn, urządzeń, narzędzi i sprzętu oraz o porządek i ład w miejscu pracy,
- stosować środki ochrony zbiorowej, a także używać przydzielone środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, zgodnie z ich przeznaczeniem,
- poddawać się wstępnym, okresowym i kontrolnym badaniom lekarskim i stosować się do wskazań lekarskich,
- niezwłocznie zawiadomić przełożonych o zauważonym w zakładzie pracy wypadku albo zagrożeniu życia lub zdrowia ludzkiego oraz ostrzec współpracowników, a także inne osoby znajdujące się w rejonie zagrożenia, o grożącym im niebezpieczeństwie,
- współdziałać z pracodawcą i przełożonymi w wypełnianiu obowiązków dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
Prace porządkowe i remontowe, w tym:
prowadzenie dokumentacji: związanej deratyzacją, szczegółowej ewidencji czasu pracy pracowników przedszkola.
Gospodarka materiałowa w zakresie której powinien:
Przestrzegać BHP
§ 44
ROZDZIAŁ XI
PRAWA I OBOWIĄZKI DZIECI, W TYM PRZYPADKI, W KTÓRYCH DYREKTOR PRZEDSZKOLA MOŻE SKREŚLIĆ DZIECKO Z LISTY WYCHOWANKÓW
§ 45
§ 46
Skreślenie dziecka z listy wychowanków uczęszczających do przedszkola
1. Dyrektor przedszkola może skreślić dziecko z listy przedszkolaków nie objęte rocznym przygotowaniem przedszkolnym w następujących przypadkach:
1) zaległości z tytułu odpłatności powyżej dwóch miesięcy, za wyjątkiem dzieci objętych rocznym przygotowaniem przedszkolnym,
2) nieusprawiedliwionej nieobecności dziecka trwającej miesiąc, po wcześniejszym powiadomieniu rodziców,
3) decyzja dyrektora przedszkola jest decyzją administracyjną.
§ 47
§ 48
§ 49
§ 50
§ 51
1) zebrania ogólne ,grupowe rodziców organizowane zgodnie z potrzebami ( 3 razy w roku szkolnym )
2) przygotowanie dla rodziców informacji (karty informacyjne ) dotyczące podsumowania osiągnięć edukacyjnych dzieci – 3 razy w ciągu roku szkolnego
3) zebrania na tematy wychowawcze lub poświęcone określonemu zagadnieniu z udziałem zaproszonych specjalistów,
4) spotkania grupowe wg planu nauczycieli poszczególnych grup,
5) zajęcia otwarte dla rodziców,
6) konsultacje indywidualne z wszystkimi nauczycielkami i dyrektorem w określonych terminach zgodnie z harmonogramem,
7) zebrania Rady Rodziców
8) wspólne imprezy i uroczystości dla dzieci i ich rodzin,
9) redagowanie tablic informacyjnych dla rodziców,
10) wystawy prac dziecięcych,
1) strona internetowa przedszkola
12) udostępnianie teczek kart pracy i prac plastycznych oraz dokumentacji z obserwacji indywidualnego rozwoju ich dziecka, zapoznawanie z wynikami diagnozy,
13) zapewnienie możliwości codziennego, indywidualnego kontaktu z nauczycielem w sytuacjach nagłych wymagających wyjaśnienia,
ROZDZIAŁ XII
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 52
§ 53
Przedszkole prowadzi i przechowuje dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami.
§ 54
Zasady gospodarki finansowej i materiałowej określają odrębne przepisy.
§ 55
Zmiany w powyższym Statucie mogą być dokonywane wyłącznie w trybie określonym
dla jego nadania.
§ 56
Traci moc statut uchwalony przez Radę Pedagogiczną dnia 15 09.2015r.
§ 57
Powyższy statut wchodzi w życie z dniem 13 listopada 2017 r. z mocą obowiązywania od 01.09.2017 r .